Vasův běh
Jak absolvovat Vasův běh
Po napsání hesla – Vasův běh se nám na internetu zobrazí mnoho článků a informací. Jaké to bylo, jak se tam dostat, jak jsem absolvoval Vasův běh a tak podobně. Všechny mají jeden duch – veskrze pozitivní a optimistický. Jaký je ale Vasův běh doopravdy? Jako ten, kdo ho vícekrát běžel a posledních 15 let nevynechal jediný start vám ukáži realitu. Jak je to doopravdy.
Vasův běh je nejstarší – v roce 2011 se můžete zúčastnit už 87 ročníku. Jeho historie (obě varianty) je dostatečně známá. Vasův běh je největší. Až patnást tisíc účastníků bojuje na trati se soupeři, s počasím a hlavně sami se sebou. Atmosféra i duch závodu jsou vynikající. Poslední závodníci, kteří dobíhají do cíle jsou mohutně povzbuzováni a oceňováni, jako by doběhli v čele. Organizace nemá chybu. Od parkování aut a autobusů na startu i v cíli, občerstvování, péči o závodníky v cíli. Nenajdete chybu ani malé zanedbání. Trať je vždy velmi dobře připravená. Protože ale neumíme poroučet větru, dešti, rozmary počasí mnohdy dokáží pořádně prověřit kondici účastníků. Já osobně jsem běžel 90 km v dešti, ale také za mrazu pod 15 stupňů Celsia, větru i slunci. Samá pozitiva – řeklo by se. Na co se tedy má každý zájemce o absolvování Vasova běhu připravit? Jaké ho čekají problémy a skoušky?
1. Doprava do Švédska.
Autobusem? Dlouhé, únavné. Při dodržování předpisů a nařízení (kroužky, přestávky, rychlost max. 100 km) je cesta dlouhá a únavná. Minibus je rychlejší minimálně o 20 km za hodinu, nemá dlouhé pauzy, je méně pohodlný. Rozumný přepravce volí dlouhý trajekt Rostock–Trelleborg. Loď jede přes 7 hodin, co umožní pořádně se protáhnout. Cenové nabídky za zájezd se liší, můžete si vybrat.
Rada: vybírejte dobře a zvažte všechny pro i proti.
Letecká doprava opticky nevypadá draze, je pohodlná, rychlá. Pozor ale na vaše vzácná prkýnka. Dobře zabalit a modlit se, aby také přistály s vámi ve Stockholmu. Tam už potom nastane útok na vaši peněženku. Vlak do Mory, anebo nájem auta. Ostatní náklady jsou zase podobné.
Rada: Lyže perfektně balit. Jet v partě a pronajmout si auto.
2. Doprava na start.
Vlastní bus, auto je výhra. Máte teplé zázemí a péči řidiče, popřípadě průvodců. Bohužel, většina výprav z ČR má poslední ubytování ze soboty na neděli. Kompletně zapakovat ráno ve tři hodiny a k tomu se připravit na tak dlouhý závod, pořádně se najíst není nic moc. Chvat, nervozita. Autobus pořadatelů je pro opravdové tvrďáky. Jeho cena roste rok od roku. Nejhorší však je, že vás ráno před šestou hodinou vyloží poblíž startu. Začíná noční můra Vasova běhu a snad jediný kaz na celém super závodě.
- Do startu zbývají dvě hodiny. Koridory otevírají v 6.00. Máte možnost dát si lyže do stopy a mít tak výhodnější místo. Musíte ale vystát dlouhou řadu. Mrzne, fouká, sněží – prostě cokoliv. Lyžaři trpělivě čekají. Když se najde nějaký nevychovanec, který předbíhá, hádejte odkud asi je! Ostatní trpělivě čekají.
- Máte lyže v koridoru. Čas do startu Vasova běhu možná 90 minut. Vaše činnost. Jíst, pohybovat se, nezmrznout. Kdo potřebuje na WC, tak kadibudek je dost. Zima bývá značná. Vychází slunce. Je to veselejší.
Rada: Mít dobré oblečení podle počasí. Jíst a pít teplé.
Čas okolo 7.30. Musíte vstoupit do koridoru, najít si lyže. Stále ještě navlečení do všeho, aby bylo teplo. Naštěstí hezké švédky na lešeních předcvičují. To vás rozhýbe a přivede na jiné myšlenky.
Čas 7.50. Je světlo. Koridory jsou nacpané k prasknutí. Začíné loupání cibule (vysvlékání všeho zatím nepotřebného). Toho se zbavíte tak, že to dáte do svého pytle a hodíte směrem ven. Takto létá desetticíc pytlů. Kupodivu je najdete v cíli bez problémů.
Čas 8.00. Výstřel a start Vasova běhu. Masa patnáctitisíc účastníků se dá do pohybu. Elita, jednotka a dvojka naplno, na 110%. Boj o pozice. Třetí až řekněme šestá vlna co jim prostor dovolí. Píchají soupaž, jedou bez zastávek. Čeká je 90 dlouhých kilometrů. Pro zbytek startovního pole začíná poslední „malý problémek“ startu na Vasově běhu. Start. Startovní pole je ucpané. Postupuje se velmi pomalu. Po prvém kilometru se odbočuje vpravo do pořádného kopce. Ten sice v roce 2009 rozšířili, ale i tak je to hrdlo, zátka, retardér. Výsledkem je „zamrznutí“ startovního pole. Zadní koridory, možná až pět tisíc běžců se takto posouvá dobré 2 km do kopce na náhorní rovinu. Poslední koridory STOJÍ pod kopcem 45 minut! To je problém Vasova běhu. Lyžaři slabší výkonnosti, odhaduji jich tak na pár tisíc uběhnou prvních 5 km za CELOU HODINU. Asi jako kdyby J50 pustili najednou. Rozdíl je v tom, že skandinávci jsou slušní, nešlapou si po lyžích, nenadávají – většinou. Přesto první 3 km nepřežije možná 200 hůlek.
Rada nad zlato: Když nejedete ze druhé lajny, neberte si karbonové hůlky za dva litry. Máte velkou šanci o ně přijít!
Jste zdrávi a v pořádku nahoře. Trať se uvolňuje. Smägan – desátý kilometr. Pokud jste v limitu, jste králi. Teď už jen 80 km do cíle. Krajina je nádherná, možná svítí i sluníčko. Čekají vás občerstvovačky každých 10 km. Pozor, je dobré mít vlastní jídlo. Párky se nevedou! Pití je dost! Před sebou máte minimálně dvě pořádné krize a tisíce mikrosoubojů. Nepřepálit to. Pokud vás předběhla místní babička, nepokoušejte se s ní závodit. Ona lyžuje asi od tří let, každoročně tak 500 až 1.000 km. Takže 50 let x 800 km = na to prostě nemáte. Skandinávek je tam dost. Zezadu je poznáte podle žlutého čísla – ale nejen podle něho. Jeden aspoň přijde na jiné myšlenky, že. Platí dtto – nezávoďte, nebo budete mít zbytečné mindráky. Zjistíte, proč se říká: Zezadu liceum, zpředu muzeum. Ale to vám také nepomůže. Až doběhnete do cíle Vasova běhu a časomíra bude ukazovat to, co na obrázku, nezoufejte. Zvítězili jste sami nad sebou. To je nejvyšší výhra.
3. Cíl.
Nastává zase super organizace. Všechno klape tak, že trefíte tam kam máte i v polobezvědomí. To je stav dost obvyklý. Máte li čas pod 8, max. 10 hodin, máte relativně dost času na relax. Kdo doběhne v 19.00 místního času, musí spoléhat na pomoc kamarádů. Vyzvednout diplom, pomoct zabalit apod. Všichni spěchají domů. Bohužel se odjíždí hned po závodě. Kdo zůstává noc navíc, je teď králem. Veget, relaxace a spánek na posteli.
4. Cesta domů z Vasova běhu.
Bohužel, čeká vás 22 hodin v dopravním prostředku. Noc uběhne rychle, protože jste polomrtví. Kdo má rozumnou přepravu a použije DLOUHÝ TRAJEKT z Trelleborgu do Rostocku, má šanci se protáhnout. Na některé lodi bývá dokonce sauna. Sedíte na lavici s výhledem na ubíhající vlny. Poslední zážitek.
5. Poslední překážka.
Stále frčíte po dálnici rychlostí 100 – 120 km/h až, až do Ústí nad Labem. Tam končí dálnice a nastává zácpa, srovnatelná s tou na Vasově běhu. Díky zeleným žabičkám, mám pocit, že k nim přešla většina zelených mosků z mé ZVS pojedete z Ústí do Prahy 2 hodiny, když budete mít štěstí.
6. Konec prvého týdne.
Už zase můžete chodit. Lyže zatím ne. Doma je už i tak předjaří – 10 březen.
7. Konec druhého týdne.
Všechno co bolelo je zapomenuto. Máte pěkný diplom, který manželku, přítelkyni ani souseda nezajímá, ale uvnitř jste king. Potom ale zasvítí vzpomínka na ty švédské babičky a dědečky, domorodce s bříšky a všechny další, kteří vás orvali. To vás nakopne a začnete trénovat. A to je nejlepší. Vydržte – a možná zase za rok na Vasově běhu, Finladnii Hiihto, Birkebeineru, Tartu maraton a dalších bězích.
Hodně zdraví všem! Petr